img 0180

Dne 21. listopadu jsme se vydali do nádherné historické budovy Národního muzea, kde jsme obdivovali její architekturu, sochařskou výzdobu exteriérů a interiérů, nástěnné malby a uměleckořemeslné detaily. Po prohlídce této národní kulturní památky jsme zhlédli tři výstavy.  První s  názvem " Sametová revoluce" představuje pestrý výběr autentických transparentů, osobních předmětů, vzpomínek a událostí od poloviny 80. let 20. století do roku 1990. Další výstava s názvem" Rytíři nebes" připomíná statečnost, hrdost a osobní oběti československých bojovníků za osvobození a obnovení Československa nejen v boji proti fašismu. Velkou část z nich zavedla jejich cesta do Velké Británie, kde se stávali součástí nově vytvořených československých perutí Královského letectva. " Momenty dějin" je název další unikátní výstavy, jež ukazuje proměnu Václavského náměstí. Jedná se o audiovizuální projekt, který na stometrových obrazovkách popisuje vývoj  Václavského náměstí od prvohor přes vznik samostatného Československa až do přelomu tisíciletí ( koněspřežku, tramvaj i metro). Tento úžasný projekt nám představil nejen bouřlivé události 20. století, ale též 30. výročí Sametové revoluce. Návštěva Národního muzea byla pro nás estetickým a kulturním zážitkem. Do této pražské budovy, uměleckého díla architekta Schulze, se budeme opakovaně vracet.