info

Info z výletů a škol v přírodě


7. B - výlet do Lidic

„Žáci třídy 7. B se zúčastnili výletu do Lidic a do skanzenu hornictví. V Lidicích nám paní průvodkyně vyprávěla o pohnutých osudech  lidí  spojených s  vyhlazením jejich obce v roce 1942. Prošli jsme postupně místy, kde stávala vesnická stavení a zastavili se u několika památníků. Poté jsme navštívili expozici těžebního zařízení hlubinné těžby černého uhlí ve Vinařicích. Seznámili jsme se zde i s historií důlního záchranářství včetně prohlídky cvičné záchranářské štoly. Počasí nám přálo a výlet se nám vydařil.“

 


6. A - Tajemné židovské město

Víte, kde leží Josefov? Nemyslíme východočeské pevnostní město, ale ten pražský? My jsme to také nevěděli, a proto jsme se do uliček Josefova neboli zaniklého židovského města vydali v rámci „výletového týdne“. Trošku ostuda - mnozí z nás, Pražané, zde byli poprvé. Už samotná prohlídka začala tajemně.  S paní učitelkou jsme došli k chrámu svatého Mikuláše a úkol zněl: „Hledejte Golema“. Div jsme si oči nevykoukali, někteří hledali sochy na fasádě kostela, ale nic. Najednou k nám přišla usměvavá paní s obrázkem Golema v ruce, představila se jako naše průvodkyně a hned u schodiště kostela začala velmi zajímavě vyprávět. Židé se v Praze objevili už koncem dvanáctého století, a protože je Pražané považovali za podřadné obyvatelstvo (ačkoliv si mnozí od nich půjčovali peníze), byli vykázáni za hranice Starého Města. A zde začaly vznikat v úzkých uličkách synagogy (židovské modlitebny) a první domy. Nejznámější je ten, v němž bydlel Rabi Löw. Na prohlídku této zaniklé pražské čtvrti, všech synagog a židovského hřbitova bychom potřebovali nejméně dva dny, proto jsme si objekty prohlíželi jen z ulice.  Začali jsme u Maiselovy synagogy a vyslechli si první pověst o tajemném pokladu, z něhož byla postavena. Židovský hřbitov jsme mohli zahlédnout jen okýnkem ve zdi, ale i o něm jsme se dozvěděli zajímavost – hroby jsou v několika vrstvách nad sebou a na každém je pyramidka z oblázků. Bylo by toho ještě spoustu, o co bychom se s vámi chtěli podělit …. Ale víte co? Blíží se prázdniny a můžete do tajemného židovského města zavítat sami.

 


Výlet pro princátka z 4. A a 5. B

Večerní opékání.

Zámek Blatná není mezi turisty „hradozámkaři“ až tak známý, ale půvabný je víc než dost. Jen pro informaci – leží nedaleko Písku a je to jeden z takzvaných vodních zámků. Před nepřáteli ho chránil vodní příkop, který je ovšem umně zakomponován do překrásného anglického parku. A ten je zase známý tím, že v něm chovají daňky. Jak přátelští jsou to tvorové, to vidíte na fotografiích.


1. B a 1. C

Ve středu 21. 6. jsme se vydali na pověstmi opředený Vyšehrad. Vešli jsme Táborskou branou a prohlédli jsme si baziliku sv. Martina, nejstarší rotundu v Praze, a také majestátní baziliku sv. Petra a Pavla. Prohlédli jsme si Prahu z vyhlídek a poté navštívili kasematy s gorlicí, v jejichž temných podzemních chodbách někteří otestovali svou odvahu vstoupit do neosvětleného prostředí. Za odměnu jsme si pochutnali na zmrzlině a zařádili na dětském hřišti.

 

V pondělí 19. 6. jsme se vydali za přírodou do Kunratického lesa, abychom prověřili svoje znalosti z hodin prvouky. Stín stromů, které jsme cestou určovali, nám v tomto parném počasí byl vítanou oázou. Potrápili jsme nejen naše mozky, ale i nožky chůzí do kopce a z kopce. Také jsme využili nepřeberného množství šišek všude kolem a vyzkoušeli umění hodu na cíl. Nakonec jsme postavili nádherné domečky pro skřítky a zvířátka. Výlet se nám vydařil.

Velký náš dík patří paní Šárce Kantnerové, mamince Jiříka z 1. C, která nám na výlet zajistila pohodlnou dopravu autobusy. 


4. B a 7. A

Po včerejším výšlapu jsme si udělali odpočinkový den. Byli jsme v botanické zahradě, kde bylo k vidění 5000 druhů rostlin, především skalniček. místní raritou je i malé stádo bizonů. Také jsme hodně sportovali na hřišti. Večer připravili sedmáci pro črvrťáky zážitkovou hru v lese. Zítra po snídani nás čeká balení a cesta do Prahy. Krásně jsme si odpočinuli a vyřádili se, ale už se těšíme domů.

V úterý jsme se vydali na celodenní výlet na rozhlednu Poledník a k Prášilskému jezeru. Na Poledník jsme dorazili symbolicky ve 12:00, bylo vedro, ale zase jsme viděli z dálky Alpy a lesy poničené orkánem Kyrill. Cesta zpátky už byla z kopce, takže veselejší a navíc jsme se osvěžili u jezera. Zvládli jsme všichni úctyhodných 17km. Večer byl za odměnu věnovaný hrám v potoce a sportu.

Děti ze 4. B a 7. A zdraví z překrásné Šumavy. Dojeli jsme v pořádku, počasí nám objednali skvělé, ubytování na 1, strava taky. V pondělí jsme odpoledne navštívili archeopark, kde jsme si mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jak žili Keltové. Zkoušeli jsme zbraně, mlít obilí, upéct placky, vyrazit vlastní mince ... No bylo toho spousta


2. A a 2. C

Návrat Druháčků z Krkonoš kvůli zpoždění dopravce posunut až na 14:30-15:00.

Čtvrtek, den třetí: Po dnešní dopolední přírodovědné bojové hře, odpolední výpravě po okolních horských boudách náš čeká pořádná diskotéka a vyhlášení výsledků bojovky a soutěže o „pořádníky a prasátka“ Medvědí boudy. Po pořádném ranci tanečků se půjdeme částečně zabalit a zítra po snídani hurá za vámi do Prahy. Ráno kolem 9. hodiny napíšeme, kdy nás můžete v Praze očekávat. Vaši Druháci.

 

Středa, den druhý: Dopoledne jsme se zblízka seznámili s prací Horské záchranné služby a odpoledne jsme se vydali na 10kilometrovou túru do Špindlerova Mlýna. Večer někteří z nás objevili kouzlo ohýnku a buřtíků. Mezi těmito aktivitami pořád upravujeme koryto potůčku, nebo domečků pro skřítky, krmíme kozičky, hrajeme fotbal, malujeme na chodník anebo si navlékáme korálky. Prostě každý dle svého gusta. Vaši Druháci.

Zdravíme všechny v nižších nadmořských výškách. My z 2.A a 2.C se nacházíme na Medvědí boudě v Krkonoších ve výšce 1060 m nad mořem.  Výška je znát. Je tu příjemná teplota, slunečno a pofukuje horský větřík. Kromě nás a milých lidí z chaty tu spokojeně žijí: poník, kozičky, králíci a dva psi, kteří se nezapřou, že jsou praví horalové. Dnes jsme se zabydlovali a hráli prima hry na louce. V lese díky nám vyrostly domečky pro skřítky. Zítra nás čeká horská túra a večerní opékání buřtíků.
Brzy se zase ozveme. Druháčci.

Hlásíme šťastný příjezd na Medvědí boudu. STOP Cesta trvala krásných 2,5 hodiny a všichni cestu zvládli bez obtíží. STOP Děti se už stihly seznámit s místním zvířectvem, teď si vybalují a těší se na odpolední program. STOP Zase se ozveme! STOP


6. B

Dnešní den byl hodně nabitý.Stihli jsme turnaj v minigolfu, dortové překvapení i večerní táborák s opékáním buřtů.  Samozřejmě jsme nemohli vynechat koupání, skákání do vody ani jízdu na tobogánu. Oběd: špagety. Večeře: lívance-

Tak nám končí druhý den na Slapech. Stejně jako včera se vše odehrávalo u vody. Koupání, skákání z mola ( už většina žáků umí skočit šipku :-) :-) ) a samozřejmě jízda na tobogánu. Oběd: přírodní plátek s rýží. Večeře: máslový řízek s bramborovou kaší.

 

Info z prvního dne naší rekreace. Po obědě (kuře na paprice) jsme celé odpoledne strávili u vody. Skákali jsme z mola a jezdili na tobogánu. Od vody nás vyhnalo až podávání večeře (rizoto), ale po jídle jsme se zase k vodě vrátili :-)

 

Dojeli jsme v pořádku, teď se žáci seznamují s okolím a už zkoušejí první aktivity. Po obědě nás už čeká první koupání i s tobogánem :-). Teploty vysoké a mraky nikde.


3. B a 3. C

Zdravíme ze Zásady. Moc se nám tu líbí, ani se nám nechce domů. Dnes jsme si vyšlápli do Pěnčína, kde jsme viděli, jak se vyrábějí korálky. Sami jsme si vlastní korále navlékli. Prohlédli jsme si muzeum starých zemedělských strojů a nakonec se dostali na kozí farmu. Zpět domů nás odvezl vláček. Večer opékáme buřty a čeká nás noční bojovka. 

Děti dorazily v pořádku a v pohodě na místo, mají pěkné ubytování, krásné počasí a dobře se najedly.
Na viděnou se těší v pátek kolem poledne, vyjíždějí z Jizerských hor v 10.30 hodin.

Webové stránky agentury, kde budou každý den nové fotky i s informacemi o programu. 
www.deniky.pobyty-pro-skoly.cz