112

Dne 22. prosince se naše třída vydala do Veletržního paláce, který je sídlem Národní galerie Praha. K návštěvě paláce jsme si vybrali adventní čas, ke kterému umění patří.

Nejvíce nás zaujala návštěva třetího patra, kde se nachází nová sbírková expozice, jež vznikla ke stému výročí vzniku Československé republiky a představuje bohatou tvorbu a umělecký provoz mladého státu v letech 1918- 1938.
Součástí expozice jsou vedle tvorby předních českých, slovenských, českoněmeckých a karpatskoruských autorů a autorek( Václav Špála, Josef Čapek, Jindřich Štýrský, Toyen) také díla z proslulé francouzské sbírky obrazů a soch( Paul Gauguin, Henri Rousseau, Pablo Picasso, Vincent van Gogh, Auguste Rodin), kterou československý stát nakoupil krátce po svém založení ve 20. a 30. letech 20. století.
Vzhledem k tomu, že v naší třídě probíhá výuka francouzskému jazyku, tato sbírka nám přiblížila francouzské umění.